Czy skrzynia ASB to dobry wybór dla początkujących kierowców?

IMAGE Zdjęcie udostępnione na zasadach licencji CC BY 2.0


Na wstępie naszej rozprawy chcielibyśmy zaznaczyć, że w żaden sposób nie odradzamy Państwu zakupu pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. Automat to z pewnością rzecz warta polecenia, dająca dużą wygodę podczas jazdy. Niemniej jednak skupiamy się na tym, czy takie rozwiązanie jest dobre dla początkujących kierowców.


Awaryjność skrzyń ASB a początkujący kierowcy

Automatyczne skrzynie biegów to urządzenia o bardziej skomplikowanej budowie, niż ich manualne odpowiedniki. Pomimo większej wygody użytkowania, na obsłudze tych urządzeń także musimy się trochę znać. Źle eksploatowana skrzynia ASB może ulec szybkiej i nieodwracalnej awarii, co narazi nas na duże koszty naprawy. Mówiąc kolokwialnie, kierowca który dopiero uczy się jeździć, ma dużo większe szanse na zepsucie przekładni automatycznej, niż ktoś bardziej doświadczony. Na tym etapie warto pojeździć trochę ze standardową skrzynią, a wraz ze wzrostem doświadczenia na drodze, „przesiąść się” na lepsze rozwiązanie.


Trudność ze zmianą skrzyni ASB na manualną

Jak powszechnie wiadomo, skrzynie ASB są bardzo wygodne, szczególnie w jeździe po mieście. Dzieje się tak dlatego, że praktycznie nie wymagają one obsługi. W związku z tym, nasza wiedza i przyzwyczajenia związane z użytkowaniem manualnej skrzyni biegów, powoli zacierają się w pamięci. W tym przypadku osoby, które korzystały ze zwykłej skrzyni biegów, będą miały łatwiejszą drogę do przypomnienia sobie zasad jej obsługi. Ci z Państwa, którzy świeżo po otrzymaniu prawa jazdy jeździli z automatem, w razie konieczności zmiany na bardziej wymagającą przekładnię mogą mieć trudności. Mówiąc inaczej, w drugim przypadku będzie to wymagało nie tyle przypomnienia, ile nauki zmiany biegów od podstaw.


Nie rezygnuj z możliwości poznania standardowej przekładni!

Pomimo ciągłego rozwoju techniki i nowych możliwości w dziedzinie motoryzacji, zachęcamy Państwa do pozostaniu przy tak zwanej starej szkole. Niezależnie od tego, czy mamy większe możliwości finansowe, czy bardziej cenimy wygodę, to warto jest nauczyć się zmieniać biegi. Nawet, jeżeli kiedyś będziemy jeździć z automatem, czego Państwu życzymy, to daje nam to cenne doświadczenie, którego w innym przypadku nie mielibyśmy szansy zdobyć.


Daj sobie czas na zdobycie doświadczenia jako kierowca

Choć większość z nas uczy się i zdaje prawo jazdy z wykorzystaniem standardowej skrzyni biegów, to zaraz po udanym egzaminie decydujemy się na droższy wariant w postaci nowego pojazdu z wieloma gadżetami. Nasuwa się pytanie, czy nie jest na to trochę za wcześnie?

Wiele osób doskonali swoje umiejętności kierowania pojazdem zaczynając od tańszych rozwiązań. Jest to bardzo dobre podejście. Zdobywanie doświadczenia jako kierowca może być obarczone licznymi stłuczkami i z pewnością nie jest to dobry czas na inwestycję w docelowy samochód. Z pewnością polecalibyśmy Państwu na ten czas pojazd tańszy, ale sprawdzony i bezpieczny.


Podsumowując nasz artykuł, uważamy, że automatyczne skrzynie biegów, to wspaniałe, wygodne urządzenia i na pewno warto w nie inwestować. Dla początkujących kierowców, którzy dopiero zdobywają swoje doświadczenie, lepszym wyborem może okazać się tańszy pojazd z manualną skrzynią biegów. Pozwoli to na zdobycie umiejętności zmiany biegów w skrzyni manualnej, która w naszych czasach nadal jest popularna.


Nasza strona używa plików cookies tylko w celu ułatwienia jej przeglądania!
Akceptuję! Informacje