Porady dla klientów

 

Automatyczne skrzynie biegów typu Tiptronic.

Poznajemy automatyczne skrzynie biegów typu Tiptronic

W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu ciekawy i mniej znany rodzaj automatów, czyli automatyczne skrzynie biegów Tiptronic. Jest to standardowy automat z opcją zmiany biegów w sposób manualny. Będą Państwo mogli poznać cechy charakterystyczne oraz wady i zalety takiego rozwiązania. W prosty i przystępny sposób wyjaśnimy Państwu także, jak działa automatyczna skrzynia biegów Tiptronic. Zapraszamy do czytania.

Czytaj więcej
Funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów.

Do czego służy funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów?

Wielu ze szczęśliwych posiadaczy samochodu z automatem na pewno zastanawia się, do czego służy funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów. Choć jego przeznaczenie i zasada działania jest banalnie prosta, to w rzeczywistości nie każdy potrafi go sukcesywnie obsługiwać. Warto więc sprawdzić jak wygląda obsługa kickdown w naszym samochodzie, może to być przydatna wiedza, zwłaszcza podczas konieczności szybkiego wyprzedzenia innego pojazdu.

Czytaj więcej
Glikol w oleju przekładniowym automatycznej skrzyni biegów.

Glikol w oleju przekładniowym automatycznej skrzyni biegów

Automatyczne skrzynie biegów to wspaniałe urządzenia, które dają wiele przyjemności z jazdy pod warunkiem, że się o nie dba i nie dopuszcza do awarii. Jedną z częstych usterek mogą być te wynikające z przecieku płynu chłodzącego do automatu. Wówczas do oleju przekładniowego dostaje się glikol etylenowy, który uniemożliwia prawidłowe smarowanie elementów skrzyni i w efekcie jej zatarcie. Problemów tych można jednak sukcesywnie uniknąć.

Czytaj więcej
Automatyczne skrzynie biegów w samochodach terenowych.

Automatyczne skrzynie biegów w samochodach terenowych

Dla wszystkich pasjonatów samochodów terenowych i jazdy po bezdrożach mamy tym razem coś ciekawego. Jeżeli często jeździsz po nierównym terenie, to na pewno zainteresuje Cię jakie manualne czy automatyczne skrzynie biegów, najlepiej sprawdzają się w trudnych warunkach. Poruszamy tutaj zarówno kwestię wygody jazdy, jak i jej bezpieczeństwa oraz oszczędności. Choć każdy rodzaj skrzyni biegów ma tu swoje plusy i minusy, to jednak skrzynia automatyczna wydaje się zdecydowanie lepszym wyborem do jazdy w terenie. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej
Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszej stronie nie poruszaliśmy jeszcze ważnego tematu dotyczącego holowania pojazdów ze skrzynią ASB. Dlaczego to takie istotne? Przede wszystkim panują tu inne zasady niż w przypadku pojazdów z przekładnią manualną. Holowanie bez znajomości tych kluczowych zasad może narazić nas na awarię ASB i duże koszta związane z jej wymianą. Zatem czy na pewno wiemy jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów i jak przygotować się na taką ewentualność? Jeżeli nie to zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
Dwusprzęgłowe skrzynie biegów PDK.

Czym są dwusprzęgłowe skrzynie biegów znane jako PDK?

W jednym z wcześniejszych artykułów, przezentowaliśmy Państwu już dwusprzęgłowe skrzynie DSG. Teraz chcielibyśmy omówić szerzej dwusprzęgłowe skrzynie biegów PDK, przedstawić sposób ich działania, zalety i wady. Warto także zauważyć, że termin PDK może być znany miłośnikom wyścigów samochodowych. Z uwagi na szybkość przełożeń w takich skrzyniach są one wykorzystywane właśnie w branży wyścigowej.

Czytaj więcej
Wintermode, tryb zimowy w automatycznej skrzyni biegów.

Winter mode, czyli tryb zimowy w automatycznej skrzyni biegów

Nie każdy jest posiadaczem samochodu prosto z salonu. Często kupujemy auto (lub jego części) z rynku wtórnego, gdzie instrukcje obsługi, np. do skrzyni biegów po prostu nie ma. Nie każdy też zapoznaje się całkowicie z taką instrukcją, choć jest to zalecane przez producentów. Niektóre automaty wyposażone są w tzw. winter mode, czyli mówiąc po naszemu, tryb zimowy w automatycznej skrzyni biegów. Czy oznacza to, że włączyć go można i stosować wraz z pierwszym śniegiem? W tym artykule przedstawimy pokrótce funkcje, które spełnia ten tryb.

Czytaj więcej
O czym należy pamiętać robiąc przegląd pojazdu przed zimą?

O czym należy pamiętać robiąc przegląd pojazdu przed zimą?

Sezon zimowy bywa niemałym utrudnieniem dla kierowców. Strach przed tym, czy samochód rano zapali, wczesne wstawanie w celu przygotowania auta do wyjazdu o czasie, zamarznięte zamki i inne koszmary są zapewne znane każdemu, kto posiada auto. Czy da się tego uniknąć? Oczywiście! Jednak konieczne jest zrobienie przeglądu samochodu przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Czy wiadomo, o czym pamiętać podczas robiąc przegląd pojazdu przed zimą? Oto kilka najważniejszych spraw, które warto sprawdzić przed pierwszym mrozem.

Czytaj więcej
Bezstopniowa skrzynia biegów znana jako CVT.

Czym jest bezstopniowa skrzynia biegów znana jako CVT?

Przed kupnem samochodu z automatyczną skrzynią biegów zawsze pojawia się ten sam problem. Kupić auto z automatem, czy może jednak skrzynią klasyczną, manualną? Jednym z dylematów, jakie mogą pojawić się przy tym wyborze, jest niepewność, czy jazda z automatem będzie rzeczywiście płynna, czy nie pojawiają się niepożądane szarpnięcia podczas zmiany biegów? Własnie dlatego chcemy przedstawić Państwu rozwiązanie, które sprawi, że powyższe obawy zostaną rozwiane. Polecamy zapoznać się z ciekawym wynalazkiem, jakim jest bezstopniowa skrzynia biegów, znana także jako CVT (ang. Continously Variable Transmission).

Czytaj więcej
LPG w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów.

Instalacja LPG w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów

Na popularnych forach motoryzacyjnych coraz częściej pojawia się pytanie o możliwości instalacji LPG w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. Pytanie tylko, jaką generację instalacji gazowej wybrać, aby osiągnąć najlepszą pracę silnika i zadowalające koszty eksploatacji pojazdu? Właśnie w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej
Automatyczne skrzynie biegów a zużycie paliwa.

Czy automatyczne skrzynie biegów wpływają na zużycie paliwa?

W dzisiejszych czasach na europejskim rynku motoryzacyjnym coraz bardziej dominuje ekologia i ekonomiczność. Dążymy do tego, aby nasze pojazdy spalały jak najmniej paliwa, a ich podzespoły pozostawały jak najdłużej sprawne. Jest to jak najbardziej logiczne i godne pochwały. W związku z tym, pragniemy zdementować nie do końca prawdziwe stwierdzenie, które głosi, że automatyczne skrzynie biegów powodują większe zużycie paliwa. Sprawdźmy wspólnie skąd wzięła się taka opinia i jakie są fakty jej zaprzeczające.

Czytaj więcej
IMAGE

Poznajemy rozwój automatycznych skrzyń biegów

Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju, który następuje w wielu dziedzinach naszego życia, a najszybciej rozwijają się nowinki techniczne. To, co dzisiaj jest nowością, za pół roku stanie się standardem. Na miejsce starego produktu pojawia się nowy model lub całkiem innowacyjna technologia. Podobnie rzecz ma się w przypadku automatycznych skrzyń biegów, które w dzisiejszych czasach cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Właśnie dlatego chcielibyśmy sięgnąć wstecz i przedstawić Państwu początki powstawania automatycznych skrzyń biegów, znanych także jako ASB.

Czytaj więcej
Dobry mechanik samochodowy.

Jak znaleźć dobrego mechanika samochodowego?

Każdy samochód składa się z tysięcy mechanicznych części, które pod wpływem eksploatacji siłą rzeczy mogą ulec awarii. Nierzadko dzieje się to w najbardziej nieodpowiednim momencie, wtedy kiedy samochód jest nam naprawdę potrzebny. Mówi się, że jest to złośliwość rzeczy martwych. Naszym zdaniem to zwyczajna kolej rzeczy, usterka będąca efektem zmęczenia materiału. Czasami na drodze okresowych przeglądów można tego uniknąć lub zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. W innych przypadkach należy poszukać sobie dobrego i uczciwego mechanika, który szybko i niedrogo usunie usterkę. Właśnie w tej kwestii chcielibyśmy doradzić Państwu kilka trafnych rzeczy.

Czytaj więcej
Budowa automatycznych skrzyń biegów.

Automatyczne skrzynie biegów i ich budowa

Automatyczne skrzynie biegów znane w branży motoryzacyjnej jako skrzynie ASB, to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń, jakie możemy znaleźć w naszym samochodzie. Rozwiązania tego typu stosuje się nie tylko w autach osobowych, ale również w maszynach gospodarczych, budowlanych i przemysłowych. Warto zatem poznać budowę takiego mechanizmu i podstawę jego działania. Wiedza ta może być przydatna nie tylko dla tych, którzy już posiadają pojazd z automatem, ale i dla osób, które planują go zakupić.

Czytaj więcej
Automatyczne skrzynie biegów i ich rodzaje.

Poznajemy automatyczne skrzynie biegów i ich rodzaje

W obecnych czasach automatyczne skrzynie biegów stają się coraz bardziej popularne na naszych drogach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup pojazdu z automatem, powinniśmy dowiedzieć się o tych urządzeniach możliwie jak najwięcej. Oprócz podstawowej wiedzy o tym, jak jeździć ze skrzynią ASB, ile mogą kosztować nas ewentualne naprawy, które skrzynie są najbardziej awaryjne, warto także poznać ich podstawowe rodzaje.

Czytaj więcej
Jak zwiększyć żywotność skrzyni automatycznej?

Jak zwiększyć żywotność automatycznej skrzyni biegów?

W dzisiejszych czasach wiele osób nadal obawia się, że zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów równy jest sporym kosztom ich eksploatacji lub naprawy. Często pojawia się także pytanie o żywotność automatu w naszym pojeździe. Tu odpowiedź może być różna. Zazwyczaj zależy to od producenta urządzenia i od sposobu jego wykorzystywania. Postaramy się przedstawić Państwu najbardziej wytrzymałe automatyczne skrzynie biegów oraz udzielić kilku prostych porad, dotyczących zwiększenia ich żywotności.

Czytaj więcej
Dwusprzęgłowe skrzynie biegów DSG.

Czym są dwusprzęgłowe skrzynie biegów znane jako DSG?

W jednym z poprzednich artykułów przedstawiliśmy Państwu podstawowe rodzaje automatycznych skrzyń biegów. Teraz chcielibyśmy omówić szerzej jedną z nich, która jest dość specyficzna w grupie automatów. Mowa tu o dwusprzęgłowej skrzyni biegów, która pomimo swojej nazwy, jest tak naprawdę połączeniem cech charakterystycznych zarówno dla skrzyni manualnej, jak i ASB.

Czytaj więcej
Dodatkowe chłodnice w automatycznej skrzyni biegów.

Dodatkowe chłodnice w automatycznej skrzyni biegów

Automatyczne skrzynie biegów, jak większość urządzeń, podczas pracy wydzielają duże ilości ciepła. Za jego odprowadzanie odpowiadają standardowo montowane chłodnice. Nierzadko zdarza się jednak, że ich ilość może być za mała. Zwłaszcza, gdy nasz samochód używany jest na górzystym terenie lub musi ciągnąć ciężką przyczepkę. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się montaż dodatkowych chłodnic.

Czytaj więcej
Skrzynia automatyczna dla początkujących kierowców.

Czy skrzynia automatyczna to dobry wybór dla początkujących kierowców?

Wraz z rozwojem i popularyzacją technologii coraz więcej osób decyduje się na automatyczną skrzynię biegów już na starcie swojej przygody z samochodem. Oczywiście jest to pewne udogodnienie, zwłaszcza podczas jazdy po mieście. Jednak, czy odmawianie sobie możliwości dłuższego obcowania z manualną skrzynią biegów, to dobry pomysł?

Czytaj więcej
Fakty i mity na temat automatycznych skrzyń biegów.

Fakty i mity na temat automatycznych skrzyń biegów

Wokół automatycznych skrzyń biegów narosło już prawie tyle mitów, co wokół greckich bohaterów. W tym artykule dowiesz się, które z nich są prawdziwe, a które to zwyczajny stek bzdur. Mamy nadzieję, że wiedza ta pozwoli Ci przełamać ewentualny opór do skrzyń ASB i namówi do inwestycji w pojazd z takim urządzeniem.

Czytaj więcej
Przegląd automatycznych skrzyń biegów.

Czy przegląd automatycznych skrzyń biegów jest ważny?

W firmie FUNCAR cenimy profilaktykę, jako najcenniejsze narzędzie w mechanice pojazdowej. To właśnie okresowy przegląd automatycznych skrzyń biegów pozwala nam na ich dokładny monitoring i, co za tym idzie, wczesne wykrycie kosztownych awarii. Choć brzmi to zbyt pięknie, aby było prawdziwe, to jednak w automatyce często się sprawdza.

Czytaj więcej
Automatyczne skrzynie biegów w samochodach używanych.

Automatyczne skrzynie biegów w samochodach używanych

W obecnych czasach samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak ze względu na dużą wygodę posiadania automatu podczas jazdy w zatłoczonych miastach. Koszty zakupu często minimalizuje się za pomocą kupna auta używanego lub, co gorsze, powypadkowego, przeznaczonego do remontu. Właśnie w takim przypadku należy poznać kilka pryncypiów pomagających w dokonaniu właściwego wyboru.

Czytaj więcej
Olej przekładniowy w automatycznych skrzyniach biegów.

Olej przekładniowy w automatycznych skrzyniach biegów

W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu ważną rolę, jaką spełnia olej przekładniowy w automatycznych skrzyniach biegów (ASB). Na uwagę zasługują także błędy myślenia dotyczące terminu wymiany, które nierzadko stają się przyczyną wielu niepotrzebnych awarii.

Czytaj więcej
Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów?

Dowiedz się jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów?

Planujesz kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów, ale nie wiesz, czy podołasz jej obsłudze? Wbrew pozorom jazda z taką przekładnią jest bardzo prosta i bardziej przyjemna, niż ze skrzynią manualną. Można to stwierdzić zwłaszcza, gdy dużo jeździmy po mieście lub stoimy w korkach. Właśnie w tych sytuacjach automat jest nieoceniony. Zatem jeżeli uważasz, że takie rozwiązanie jest dla Ciebie optymalne, to zapraszam Cię do dalszej części artykułu.

Czytaj więcej
Manualna czy automatyczna skrzynia biegów?

Manualna czy automatyczna skrzynia biegów?

Każdy z nas na pewno spotkał się z dyskusją na temat wyboru skrzyni w samochodzie. No właśnie manualna, czy automatyczna skrzynia biegów, która jest lepsza? Często słyszy się, że ten, kto ma samochód ze skrzynią automatyczną, za nic w świecie nie powróci do skrzyni manualnej, że jest to wygoda. Słychać również zdania mówiące, że kto jeździ na automacie, nie będzie umiał później jeździć już ze zwykłą skrzynią. Jak jest naprawdę?

Czytaj więcej
Darmowa wycena naprawy automatycznej skrzyni biegów.

Darmowa wycena naprawy automatycznej skrzyni biegów

Ponieważ automatyczne skrzynie biegów z natury należą do skomplikowanych urządzeń o wielu podzespołach bazowych, to ich naprawa i koszty mogą ulegać zmianie podczas procesu naprawy, co z kolei nie zawsze jest miłe dla Klienta. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak możesz tego uniknąć!

Czytaj więcej
Automatyczne skrzynie biegów i przyczyny ich awarii.

Automatyczne skrzynie biegów i przyczyny ich awarii

W tym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Państwu, czym są i jak działają automatyczne skrzynie biegów oraz jakie mogą być najczęstsze przyczyny ich awarii. Jest to ważne zagadnienie, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze na niepotrzebnych naprawach. Zapraszamy do lektury nie tylko szczęśliwych posiadaczy automatu, ale także i tych, którzy planują zakup samochodu z tym urządzeniem.

Czytaj więcej


X Nasza strona www wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można dowiedzieć się klikając w ten link.