Czy automatyczne skrzynie biegów wpływają na zużycie paliwa?

Automatyczne skrzynie biegów a zużycie paliwa. Czy skrzynia automatyczna wpływa na spalanie (źródło Pixabay).

Automatyczne skrzynie biegów i ich powstanie

Automatyczne skrzynie biegów, w skrócie znane także jako ASB powstały na początku ubiegłego wieku na kontynencie amerykańskim. To właśnie tutaj w 1904 roku bracia Sturtevantovie zbudowali pierwowzór mechanizmu zdolnego do samodzielnej zmiany biegów według obrotów silnika. Wraz z kolejnymi latami wynalazek ten ewoluował na drodze jego udoskonalania, aż do postaci, którą znamy dziś. Automatyczne skrzynie biegów ze względu na wygodę obsługi szybko zdominowały rynek amerykański i dziś stanowią tam około 90% przekładni w pojazdach różnego typu. Do Europy skrzynia automatyczna trafiła w latach 30 ubiegłego wieku i co dziwne nie zadomowiła się tu tak dobrze jak w Ameryce. W automat wyposażonych jest około 10% pojazdów poruszających się po europejskich drogach.

 

Geneza problemu

Od momentu powstania automatyczne skrzynie biegów budziły spore kontrowersje i stały się przedmiotem wielu dyskusji. Jedną z nich, która pozostaje aktualna po dziś dzień, jest wpływ automatu na zwiększone zużycie paliwa. Skąd taka błędna opinia? Pamiętajmy, że skrzynia ASB powstała w Ameryce, czyli kontynencie, na którym nigdy nie było większego problemu z tanim dostępem do paliwa. Jeździ się tam dużymi pojazdami, wyposażonym w pojemne silniki o ogromnej mocy i do niedawna nikt nie przejmował się specjalnie zużyciem paliwa. Zupełnie inaczej rzecz ma się na europejskich drogach, gdzie za olej napędowy płaci się więcej. Możliwe, że właśnie tu leży przyczyna problemu. Większość kierowców europejskich bazując na amerykańskim standardzie błędnie określa automaty jako paliwożerne i nieekonomiczne.

 

Zużycie paliwa w Europie jest inne niż w Ameryce. Zużycie paliwa w Europie jest inne niż w Ameryce (źródło Pixabay).

 

Czy skrzynia automatyczna naprawdę wpływa na większe zużycie paliwa?

Liczne porównania i fakty mówią jasno. Automatyczne skrzynie biegów nie wpływają na zwiększone zużycie paliwa. Tak naprawdę na mało ekonomiczne wykorzystanie pojazdu może mieć wpływ głównie nasz styl jazdy lub zaniedbania wynikające z jego niewłaściwej eksploatacji. Mamy tu na myśli na przykład nieprzestrzeganie zaleceń producenta lub małą profilaktykę polegającą na wykonywaniu czasowych przeglądów technicznych, wymianie oleju przekładniowego i dbaniu o właściwe chłodzenie poprzez montaż dodatkowych chłodnic w skrzyni biegów. Oczywiście wpływ na zużycie oleju napędowego może mieć także sam silnik, który z uwagi na swoją objętość może spalać mniej lub więcej paliwa.

 

Skrzynia automatyczna wcale nie musi zwiększać zużycia paliwa. Automat wcale nie musi zwiększać zużycia paliwa (źródło Pixabay).

 

Warto także wiedzieć, że nowoczesne skrzynie biegów wyposażone są w komputer, który pozwala na bardzo dokładne i ekonomiczne przełożenie biegów podczas jazdy. W wielu modelach automatyczne skrzynie biegów posiadają także ekonomiczny tryb jazdy, który pozwala na wygodną i oszczędną jazdę po mieście.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.