Jak zwiększyć żywotność automatycznej skrzyni biegów?

IMAGE

Jaki jest przeciętny czas eksploatacji automatycznej skrzyni biegów?

Według informacji pochodzących od znanych producentów skrzyń ASB ich żywotność mieści się w widełkach od 150000 km do 250000 km. Przykładowo - 250 000 km to odległość równa ponad 500 kursom samochodem z Warszawy do Gdańska, autostradą A1. Skąd taka rozbieżność? Otóż producent podaje jedynie szacunkowe wartości w postaci przejechanych kilometrów. To, czy automat posłuży nam krócej czy dłużej, zależeć może również od sposobu jego eksploatacji na drodze. Bardzo ważne są także odpowiednia wymiana oleju, adaptacja oprogramowania i zapewnienie optymalnego chłodzenia. Nierzadko w instrukcji obsługi możemy znaleźć jasne stwierdzenie, że automat powinien być używany zgodnie z zaleceniami producenta.


Najbardziej wytrzymałe typy skrzyń automatycznych

Warto przypomnieć, że najtrwalsze automaty należały nie do obecnych a do starszych typów skrzyń tego rodzaju. Można tu przywołać na przykład skrzynie czterobiegowe, na których dało się zrobić nawet do 450 000 km bez żadnej awarii. Budowa skrzyń w nowszych samochodach uwarunkowana jest potrzebą większej wygody użytkowania i co za tym idzie, większym skomplikowaniem urządzenia. W niektórych przypadkach powoduje to mniejszą żywotność automatu.


Co mogę zrobić, aby zwiększyć żywotność skrzyni ASB?

Jest kilka dobrych rad traktujących o zwiększaniu czasu i jakości pracy automatycznej skrzyni biegów. Większość z nich to głównie zastosowanie się do pryncypiów producenta oraz profilaktyka polegająca na czasowych przeglądach technicznych tego urządzenia.


Jak widać, nie są to trudne czynności. Jednak do dzisiaj ponad 90% posiadaczy pojazdu ze skrzynią automatyczną nie wie, że trzeba wymienić w niej olej. Tak powszechna dezinformacja zazwyczaj kończy się kosztownymi w naprawie awariami, których nierzadko można uniknąć. Pamiętajmy, że czasowy przegląd automatycznej skrzyni biegów jest o zdecydowanie mniej kosztowny niż naprawa lub wymiana takiego urządzenia.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.