Do czego służy funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów?

Funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów. Funkcja kickdown w skrzyni automatycznej.

Czym jest kickdown?

Funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów oznacza z angielskiego, kopnięcie lub mówiąc bardziej dosłownie, danie kopa. Po to właśnie powstała ta funkcja, aby w szybki sposób zwiększyć przyspieszenie pojazdu przy jednoczesnej zmianie biegu na niższy.

 

Jak działa funkcja kickdown?

Sposób działania funkcji kickdown jest bardzo prosty i można go opisać w kilku podstawowych krokach.

 

Kierowca, chcąc szybko przyspieszyć, dociska maksymalnie pedał gazu, który wciska umiejscowiony w podłodze specjalny przycisk.

Poprzez naciśnięcie przycisku kierowca informuje skrzynię biegów i silnik o konieczności nagłego przyspieszenia. Oprogramowanie automatycznej skrzyni biegów gwałtownie redukuje biegi nawet o 2 lub 3 pozycje w celu dostosowania pracy silnika do nowej dynamiki jazdy.

 

Jak działa Kickdown? Poglądowy schemat pracy funkcji kickdown. Opracowanie własne.

Dzięki temu następuje optymalne przyspieszenie pojazdu. Najważniejsze, że cały proces odbywa się automatycznie i szybko.

 

Kiedy używamy funkcji kickdown?

Konieczność użycia nagłego przyspieszenia może zależeć od sytuacji lub preferencji kierowcy. Nie mniej jednak funkcja ta może być szczególnie przydatna podczas wyprzedzania lub szybkiego ruszania z miejsca.

 

Czy używanie funkcji kickdown może uszkodzić skrzynię biegów?

Jazda z pełnym gazem lub częste korzystanie z funkcji kickdown sprawia, że automatyczna skrzynia biegów, jak i inne podzespoły samochodu są mocno obciążane. Nagła zmiana prędkości, gwałtowne przyspieszenie, a później hamowanie może nie służyć skrzyni biegów w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego polecamy Państwu korzystanie z funkcji kickdown w sposób rozsądny, w razie zaistniałej potrzeby.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.