Do czego służy funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów?

Funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów.

 

Czym jest kickdown?

Funkcja kickdown w automatycznej skrzyni biegów oznacza z angielskiego, kopnięcie lub mówiąc bardziej dosłownie, danie kopa. Po to właśnie powstała ta funkcja, aby w szybki sposób zwiększyć przyspieszenie pojazdu przy jednoczesnej zmianie biegu na niższy.

 

Jak działa funkcja kickdown?

Sposób działania funkcji kickdown jest bardzo prosty i można go opisać w kilku podstawowych krokach.

 

Kierowca, chcąc szybko przyspieszyć, dociska maksymalnie pedał gazu, który wciska umiejscowiony w podłodze specjalny przycisk.

Poprzez naciśnięcie przycisku kierowca informuje skrzynię biegów i silnik o konieczności nagłego przyspieszenia. Oprogramowanie automatycznej skrzyni biegów gwałtownie redukuje biegi nawet o 2 lub 3 pozycje w celu dostosowania pracy silnika do nowej dynamiki jazdy.

 

Jak działa Kickdown?

Dzięki temu następuje optymalne przyspieszenie pojazdu. Najważniejsze, że cały proces odbywa się automatycznie i szybko.

 

Kiedy używamy funkcji kickdown?

Konieczność użycia nagłego przyspieszenia może zależeć od sytuacji lub preferencji kierowcy. Nie mniej jednak funkcja ta może być szczególnie przydatna podczas wyprzedzania lub szybkiego ruszania z miejsca.

 

Czy używanie funkcji kickdown może uszkodzić skrzynię biegów?

Jazda z pełnym gazem lub częste korzystanie z funkcji kickdown sprawia, że automatyczna skrzynia biegów, jak i inne podzespoły samochodu są mocno obciążane. Nagła zmiana prędkości, gwałtowne przyspieszenie, a później hamowanie może nie służyć skrzyni biegów w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego polecamy Państwu korzystanie z funkcji kickdown w sposób rozsądny, w razie zaistniałej potrzeby.

X Nasza strona www wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można dowiedzieć się klikając w ten link.