Automatyczne skrzynie biegów i przyczyny ich awarii

Automatyczne skrzynie biegów i przyczyny ich awarii.

 

Czym jest automatyczna skrzynia biegów?

Mówiąc najprościej, automatyczne skrzynie biegów to urządzenia, które samoczynnie zmieniają biegi, bez manualnej ingerencji kierującego. Kierowca pojazdu nie musi ręcznie redukować biegów, wykonuje to za niego automat.

 

Jak działają automatyczne skrzynie biegów?

Jak sama nazwa wskazuje, automatyczna skrzynia biegów samoczynnie redukuje biegi w zależności od ilości obrotów silnika. Ułatwia to prowadzenie pojazdów, a także umożliwia płynniejszą i wygodniejszą jazdę. Kierowca nie musi martwić się, że źle wrzuci bieg. Dzięki automatom część czynności, które musiałby wykonać kierujący, zostaje wykonana samoczynnie. Zmiany biegów dokonują się optymalnie w zależności od przełożenia na obroty silnika. Podstawową różnicą między automatyczną, a manualną skrzynią biegów jest stosowany rodzaj sprzęgła.

W automacie stosowane jest głównie sprzęgło tzw. hydrokinetyczne, czyli jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie przepływu cieczy. Odpowiedni przepływ płynów - jak olej, emulsja bądź woda, umożliwia ruch obrotowy, dzięki któremu praca jest napędzana samoczynnie, w zależności od prędkości. Stopniowo coraz częściej stosuje się przekładnię hydrokinetyczną, która różni się tym, że potrafi w odpowiednich warunkach zwiększyć moment obrotowy, który jest przekazywany do skrzyni.

 

Przyczyny awarii automatycznych skrzyń biegów w pojazdach różnego typu

Wszystko wydaje się proste i wygodne, jednak co w przypadku, gdy automatyczna skrzynia biegów zawiedzie, gdy się zepsuje? Czynniki mogące przyczyniać się do uszkodzeń automatów to w pierwszej kolejności:

 • Niewłaściwe użytkowanie – głównie chodzi o wymianę oleju. Należy to robić często i niejednokrotnie zgodnie z zaleceniami producenta skrzyni, a nie samochodu! Ważnym jest też, by olej był właściwie dobrany, dostosowany do rodzaju skrzyni, nie powinno zastępować się go innym, niż wskazany. Wymiana oleju powinna odbyć się podczas pracy silnika, ponieważ wtedy zmienia się cały olej, a nie tylko jego część. Część, która pozostałaby niezmieniona, może powodować usterki. Trzeba pamiętać także o uzupełnianiu płynu chłodniczego, aby uniknąć przegrzania.
 • Eksploatacja – wiadomo, że materiały, z których wykonana jest skrzynia biegów, mogą ulec zwykłemu zużyciu. Przyczyniać się może do tego wspomniana wyżej niewłaściwa, zbyt rzadka wymiana oleju bądź całkowity brak wymiany. Inne elementy składowe takie jak: igiełki czy uszczelki również mogą się zużyć, co z kolei może spowodować uszkodzenie pompy. Częstą przyczyną uszkodzeń awarii może być też przegrzanie, a więc niedrożne chłodnice. Zakłócenia w pracy przekładni skrzyni biegów mogą spowodować nawet najmniejsze elementy, jak choćby opiłki żelaza.
 • Warunki pogodowe – dotyczy skrzyń głównie z elektronicznym układem sterowania. Wszelkie elementy, z których składa się skrzynia biegów, z czasem ulegają zniszczeniu, a w połączeniu z błotem czy solą, proces ten odbywa się szybciej. W niskich temperaturach ucierpieć mogą czujniki zawierające wiązki elektryczne oraz akumulator. Zaleca się zrobienie przeglądu przed nadejściem sezonu zimowego.
 • Ilość przebytych kilometrów, czyli kwestia eksploatacji
 • Dbałość o pozostałe podzespoły samochodu – automatyczna skrzynia biegów połączona jest z innymi elementami auta, których błąd lub awaria może spowodować także uszkodzenie samej skrzyni
 • Brak specjalistycznych przeglądów – może spowodować przeoczenie ważnych problemów, czasem ciężko zauważalnych lub bagatelizowanych
 • Brak używania trybu neutralnego stojąc w korkach – sprawia, że olej przegrzewa się, pozostając pod wysokim ciśnieniem

 

Jak uniknąć awarii automatycznej skrzyni biegów w naszym samochodzie?

Awarii automatycznych skrzyń biegów można uniknąć, a przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Większość zależy od nas samych. Do podstawowych zadań, które powinniśmy wykonywać, by zwiększyć żywotność skrzyni należą m.in.:

 • Sprawdzanie poziomu oleju – możemy to zrobić sami, jeśli w wyposażeniu mamy wskaźnik oleju i miarkę. W przeciwnym razie, należy skierować samochód do specjalistycznego warsztatu na przegląd. Podczas sprawdzania poziomu oleju ważne jest, by był sprawdzany w odpowiedniej temperaturze, ponieważ silnik jest rozgrzany, należy też odczekać do momentu, kiedy silnik się wychłodzi.
 • Sprawdzanie wycieków – wszelkie niepokojące wycieki należy sprawdzić, gdyż może spowodować to uszkodzenie skrzyni oraz innych podzespołów składających się na prawidłowe funkcjonowanie samochodu.
 • Montaż dodatkowego chłodzenia w celu poprawy jakości pracy ASB
 • Robienie przeglądów – w celu zminimalizowania ryzyka zepsucia ASB, zalecane są częste przeglądy w fachowych serwisach. Wykrycie uszkodzeń odpowiednio wcześniej, pozwala uniknąć wielu problemów, które pominięte mogą doprowadzić do konieczności naprawy, a niejednokrotnie i wymiany automatu.

Jak Państwo widzą, automatyczne skrzynie biegów to specyficzne urządzenia, podatne na różnorodne usterki, aczkolwiek dobrą wiadomością jest, że skuteczna profilaktyka pozwoli przedłużyć żywotność automatu w Państwa samochodzie i zaoszczędzić na uciążliwych naprawach.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.