Poznajemy automatyczne skrzynie biegów typu Tiptronic

Automatyczne skrzynie biegów typu Tiptronic.

 

Czym jest automatyczna skrzynia biegów Tiptronic

Automatyczna skrzynia biegów Tiptronic to standardowa skrzynia automatyczna z zaprogramowaną możliwością menualnej zmiany przełożeń. W tego typu skrzyniach możemy zmieniać biegi ręcznie za pomocą lewarka lub przycisku przy kierownicy (nowszy standard), a nawet przejść całkowicie na tryb automatyczny.

Skrzynie biegów Tiptronic, jak i ich nazwa należą do marki Porsche, a ich rozwiązania techniczne są udostępniane także innym producentom ASB np. niemieckiej marce Volkswagen. Co ciekawe sama nazwa Tiptronic stała się już globalnym określeniem dla większości skrzyń pozwalających na ręczną i automatyczną zmianę przełożeń. Kolejną ciekawostką jest też to, że skrzynie typu Tiptronic stosowane są tekże w innych markach pojazdów i noszą podobne nazwy jak Steptronic lub Geatronic.

 

Jak działa skrzynia biegów typu Tiptronic?

Automatyczna skrzynie biegów Tiptronic wyposażone są w sterownik, który posiada zaprogramowane sześć, siedem lub więcej przełożeń biegów, będących odpowiednikiem biegów w skrzyni manualnej. Dzięki temu kierowca ma możliwość wygodnej zmiany biegów za pomocą lewarka lub w nowszych modelach, odpowiednich przełączników umieszczonych bezpośrednio przy kierownicy.

 

Jakie znamy wady i zalety automatycznych skrzyń biegów Tiptronic?

Główną wadą skrzyń Tiptronic może być ich wysoka cena. Z tego powodu nie każdy kierowca może pozwolić sobie na zakup takiej skrzyni biegów. Kolejną wadą może być brak możliwości zmiany biegów w dowolnej kolejności. Zmiana przełożeń musi odbywać się chronologicznie od biegu najmniejszego do największego i odwrotnie.

Z zalet skrzyń Tiptronic chcemy nadmienić ich wysoką elastyczność i wydajność dla kierowców, którzy cenią sobie posiadania kontroli nad pojazdem z jednoczesną wygodą jazdy z automatem.

 

Podsumowanie

Mówiąc kolokwialnie, automatyczne skrzynie biegów Tiptronic, to pomysł dość uniwersalny na rynku automatyki pojazdowej. Pozostają świetnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy lubią mieć wpływ na swoją jazdę oraz dla tych, którzy pozostając przy manualnej skrzyni biegów, chcą spróbować jazdy z automatem. Jak każde urządzenie, skrzynie Tiptronic, posiadają wady i zalety. Do największych z wad możemy zaliczyć koszt, a z zalet warto wymienić niezwykłą elastyczność i kreatywność takiego pomysłu. Jak często zaznaczamy, każdy musi znaleźć coś dla siebie, dlatego to do Państwa należy wybór. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny w podjęciu dobrej decyzji.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.