Automatyczne skrzynie biegów i ich budowa

Automatyczne skrzynie biegów i ich budowa.


Przypomnijmy, czym są automatyczne skrzynie biegów

Jak wiemy, skrzynia biegów ma za zadanie zmianę przełożenia pracy silnika do aktualnej prędkości pojazdu. W większości pojazdów na naszych drogach biegi zmieniamy ręcznie, ponieważ częściej korzystamy ze skrzyń manualnych. Automatyczna skrzynia biegów zmienia je w sposób samoczynny, do aktualnej prędkości i pracy silnika, dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu. Jak więc widać, w porównaniu do klasycznego „manuala”, jest to urządzenie o wiele bardziej zaawansowane technicznie. W związku z tym może być także bardziej kosztowne w eksploatacji i naprawie.


Budowa automatycznej skrzyni biegów - podstawy

Przejdźmy zatem do rzeczy i sprawdźmy na początek, z czego zbudowana jest automatyczna skrzynia biegów w samochodach osobowych. Każdy automat składa się z trzech głównych części: sprzęgła do silnika, zespołu przełożeń oraz sterowania.

 1. Sprzęgło do silnika
  Obecnie jako sprzęgło do silnika wykorzystywany jest rodzaj dowolnej przekładni kinetycznej, czyli takiej, w której używana jest energia kinetyczna cieczy, np. wody lub oleju. W skrzyniach ASB głównym rodzajem sprzęgła jest konwerter momentu obrotowego, który przedstawiliśmy na głównym zdjęciu. Opcjonalnie stosuje się także dużo prostsze w budowie sprzęgła hydrokinetyczne, które jak już wspomnieliśmy, bazują na przepływie cieczy.

 2. Zespoły przełożeń
  Są to elementy realizujące podstawową funkcję skrzyni ASB, czyli przełożenia. Zespoły przełożeń tworzone są przez zestawy koszy kół satelitarnych lub kół słonecznych. Jednym słowem, jest to złożony mechanizm zestawów kół zębatych, które w całości realizują różnorodne przełożenia automatycznej skrzyni biegów. Wszystkie elementy w zespołach przełożeń, podczas swojej pracy wydzielają znaczącą ilość ciepła. W związku z tym całość odbywa się wyłącznie z udziałem oleju przekładniowego, który smaruje elementy i minimalizuje ryzyko przegrzania skrzyni. Zespoły te mogą także zawierać element zapadki blokującej, która odpowiada np. za parkowanie.

 3. Zespół sterowania automatem
  Odpowiada za sterowanie przełożeniami. Sterownik odpowiedzialny za realizację zmiany biegów dostaje sygnały pochodzące ze skrzyni biegów. Dodatkowo sprawdzana jest prędkość, obroty, temperatura oleju przekładniowego i inne czynniki odpowiadające za poprawną jazdę. Na bazie takich informacji komputer steruje hydraulicznie zmianą przełożeń skrzyni biegów. Mówiąc krótko, sterowanie automatyczną skrzynią biegów to proces ściśle zautomatyzowany. Możliwy jest on dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, które często określa się mianem sterownika skrzyni automatycznej.Zasada działania skrzyni automatycznej

Podczas jazdy samochodem oprogramowanie skrzyni biegów monitoruje naszą prędkość i inne czynniki odpowiadające za poprawną jazdę. Na bazie informacji, które trafiają do oprogramowania skrzyni ASB, realizowana jest optymalna do prędkości, automatyczna zmiana biegów. Warto wspomnieć, że jest ona dużo dokładniejsza i płynniejsza, niż w przypadku skrzyni manualnej.


Ciekawostki związane z budową automatycznych skrzyń biegów

 • automatyczne skrzynie biegów to najbardziej zaawansowane mechanizmy w motoryzacji
 • do poprawnej pracy skrzyni ASB wymagany jest właściwy poziom oleju napędowego
 • najczęściej wykorzystywanym sprzęgłem jest trzyczęściowy konwerter momentu obrotowego lub sprzęgło hydrokinetyczne
 • głównym elementem wykonawczym skrzyni ASB są zestawy przekładni planetarnych znajdujące się we wnętrzu większej przekładni centralnej
 • obudowa skrzyni biegów zazwyczaj wykonywana jest z aluminium

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł będzie stanowił dla Państwa wstęp do tego, jak wyglądają automatyczne skrzynie biegów i ich budowa. Wbrew pozorom ogólne zasady ich działania są bardzo proste i warto je znać. Kwestie ściśle techniczne warto natomiast powierzyć specjalistom w dziadzinie automatyki pojazdowej jak firma Funcar z Warszawy. W razie problemu z automatem zapewniamy darmowe konsultacje i wycenę naprawy.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.