Fakty i mity na temat automatycznych skrzyń biegów

Fakty i mity na temat automatycznych skrzyń biegów.

Warto wiedzieć i zapamiętać, że większość złych opinii może być nieobiektywna lub nawet nieprawdziwa. Często takie opinie krążą na motoryzacyjnych forach internetowych, gdzie nierzadko wypowiadają się branżowi laicy. Przykładowo, jeżeli ktoś źle eksploatował automat w swoim samochodzie i doprowadził do jego awarii, to może tłumaczyć to nie swoimi błędami, ale winą producenta lub modelu. Taka jest już ludzka natura i w związku z tym na każdy temat warto wyrobić sobie własne zdanie. My zapraszamy do sprawdzenia naszej oceny, którą poparliśmy wieloletnim doświadczeniem w branży.


Skrzynie automatyczne są drogie w eksploatacji

Wniosek ten dotyczy większego spalania oleju napędowego w pojazdach ze skrzynią automatyczną. Od razu sprzeciwiamy się temu stwierdzeniu. Każdy samochód, niezależnie od tego, w jaką skrzynię biegów jest wyposażony, może zużywać więcej paliwa, gdy przekładnia jest przestarzała lub nie pracuje prawidłowo. Dobrym przykładem może być tu automat klasyczny. Co ciekawe, nowsze skrzynie dwusprzęgłowe Power Shift, przy odpowiedniej eksploatacji mogą nawet zredukować zużycie paliwa. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Czy automatyczne skrzynie biegów wpływają na zużycie paliwa? na naszym blogu.

 

Nie wszystkie skrzynie automatyczne powodują większe spalanie. Nie wszystkie skrzynie automatyczne powodują większe spalanie (źródło Pixabay).

 

Podsumowując, choć automatyczne skrzynie biegów są bardziej skomplikowane, niż ich manualny odpowiednik, to i tak największy wpływ na spalanie paliwa ma sposób jazdy. Każdy kierowca lubiący szybką jazdę, będącą jednocześnie mało płynną zapłaci więcej za olej napędowy.

 

Skrzynie automatyczne są bardziej awaryjne

Automatyczne skrzynie biegów to urządzenia o wielu skomplikowanych podzespołach, ich awaryjność może być więc większa, niż w przypadku skrzyń manualnych. Może, ale nie musi. Choć nie da się ukryć, że wśród skrzyń automatycznych zdarzają się modele o wysokiej awaryjności, to jednak większość z nich ma dobrą opinię dotyczącą eksploatacji i ewentualnych kosztów serwisu. Warto tu także zaznaczyć, że na awaryjność skrzyni automatycznej nie ma wpływu jedynie jej typ, ale też sposób, w jaki jest użytkowana. Jeżeli jeździmy zgodnie z zaleceniami producenta i dbamy o nasz samochód, to możemy być naprawdę spokojni.

 

Skrzynie automatyczne mogą być mniej awaryjne niż manualne. Skrzynie automatyczne mogą być mniej awaryjne niż manualne (źródło Pixabay).

 

Podsumowując, nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Polecamy jednak unikać tych producentów, których skrzynie cechują się dużą awaryjnością. Pamiętajmy także o właściwej, zgodnej z instrukcją, eksploatacji tego urządzenia.

 

Naprawa automatycznych skrzyń biegów kosztuje więcej

Nie da się ukryć, że skrzynia automatyczna wykonuje więcej pracy, niż skrzynia manualna. Ponadto ma także bardziej skomplikowaną budowę i wykorzystuje podzespoły komputerowe. W tym przypadku naprawa jest trudniejsza i co za tym idzie, musi być droższa. Naprawa skrzyni automatycznej nie jest jednak tak droga, żeby pochłonęła cały nasz domowy budżet. Na dodatek, automat dobrze używany, posłuży nam bardzo długo, bez większych awarii. Polecamy także artykuł Jak zwiększyć żywotność automatycznej skrzyni biegów? który przedstawia kilka prostych sposobów na uniknięcie drogich napraw skrzyni automatycznej.

 

Naprawa automatycznej skrzyni biegów nie zawsze jest droga. Naprawa automatycznej skrzyni biegów nie zawsze jest droga (źródło Pixabay).

 

Podsumowując, jest to stwierdzenie prawdziwe, aczkolwiek nie musi wiązać się z awaryjnością urządzenia. Częto naprawa automatu kosztuje więcej z uwagi na skoplikowaną budowę i zastosowanie automatyzacji. Skrzynia automatyczna daje komfort z jazdy, a za wygodę przeważnie trzeba płacić więcej.

 

Jak zacznę jeździć z automatem, nie poradzę sobie już ze skrzynią manualną

Wielu z naszych Klientów opowiadało nam, że zwlekali z zakupem pojazdu wyposażonego w skrzynię ASB, z powodu obawy przed trudnościami związanymi z powrotem do tradycyjnej przekładni. Nie da się ukryć, że automat jest wygodniejszy podczas jazdy, a nam ciężko jest przesiąść się na gorsze. Taka jest już ludzka natura. Należy jednak wiedzieć, że zamiana skrzyni automatycznej na manualną nie jest rzeczą niemożliwą. Wymaga po prostu trochę czasu na ponowne przyzwyczajenie się do innego sposobu jazdy.

 

Jazda z automatyczną skrzynią biegów. Jazda z automatyczną skrzynią biegów ma wpływ na jej eksploatację (źródło Pixabay).

 

Podsumowując, jest to prawdziwe stwierdzenie, aczkolwiek nie należy się go przesadnie obawiać. Dużo zależy tu od indywidualnych cech każdego człowieka. Możliwe, że Tobie przejście z jednej skrzyni na drugą nie sprawi większych trudności :)

Po lekturze artykułu można jasno zauważyć, że nic nie jest do końca dobre lub złe, proste lub trudne. Nie możemy jednak pozwolić, aby jakiekolwiek utarte mity torowały nam drogę do wyrobienia sobie własnego osądu na temat jazdy z automatyczną skrzynią biegów.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.