Automatyczne skrzynie biegów w samochodach używanych

Automatyczne skrzynie biegów w samochodach używanych. Samochód z używaną skrzynią biegów (źródło Pixabay).

Chcesz dowiedzieć się, jak tanio i bezpiecznie kupić samochód z używaną skrzynią biegów? Zapraszam do lektury niniejszego artykułu, gdzie poznasz podstawowe zasady, jakimi waro kierować się przy takim zakupie.

 

Wybierz się na dłuższą jazdę próbną

Kupując używany samochód, mamy pełne prawo do jego dokładnego przetestowania. Warto więc umówić się z ówczesnym właścicielem pojazdu na dłuższą przejażdżkę, podczas której będziemy mogli lepiej ocenić nasz przyszły zakup. Pierwsze większe wady automatyczne skrzynie biegów wykazują zazwyczaj dopiero po kilkudziesięciu kilometrach. Dzieje się tak dlatego, że dopiero po tym dystansie olej w skrzyni i silniku zostaje odpowiednio nagrzany i tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie zaobserwować ewentualne niepożądane błędy w pracy skrzyni. W momencie, gdy uruchomimy silnik, olej jest jeszcze zimny. Automatyczne skrzynie biegów będą wskazywać wówczas prawidłową pracę. Jest to związane z fizyką cieczy. Olej w stanie zimnym posiada większą gęstość i ciśnienie, a olej podgrzany staje się rzadszy, generując przy tym mniejsze ciśnienie.

 

Przetestuj pojazd w różnych warunkach jazdy

Podczas jazdy próbnej proponujemy Państwu także przetestować pojazd w warunkach ekstremalnych np. dynamicznie przyspieszając i zwalniając, ruszając z pozycji D itp. Wszystkie te zabiegi mają na celu nie tylko poznanie nowego samochodu, ale także możliwość wyjścia na jaw jego ewentualnych ukrytych wad.

 

Skorzystaj z pomocy innych

Podchodząc do sprawy zakupu używanego samochodu, musimy racjonalnie ocenić swoje doświadczenie w tej kwestii. Wszystkim tym z Państwa, którzy do tej pory nie prowadzili samochodów wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów, namawiamy do skorzystania z pomocy fachowca. Może to być mechanik, którego specjalizacją jest automatyka pojazdowa.
Jeżeli mamy taką możliwość, to warto na jazdę próbną zabrać znajomego, który na co dzień korzysta z automatu w swoim samochodzie. Przed zakupem używanego auta zalecany jest także pełny przegląd w rzetelnym warsztacie samochodowym. Oczywiście przegląd może być dla nas dodatkowym kosztem, ale minimalnym w porównaniu do napraw, jakie niosą ze sobą wadliwe części samochodu.

 

Zminimalizuj zaufanie względem sprzedającego

Niestety wiele osób obdarza oferenta zbyt dużym zaufaniem, wierząc w każde jego słowo. Jest to błąd, ponieważ rzeczywistość dowodzi, że ludzie często sprzedają auto z powodu występującej w nim usterki lub szeregu usterek. Zalecamy więc ograniczyć zaufanie do minimum i dokładnie na własną rękę sprawdzić pojazd przed jego kupnem. Istnieje wiele wykwalifikowanych warsztatów, które zrobią nam dokładny przegląd za niewielką opłatą. Naprawdę warto w to zainwestować, gdyż będziemy posiadać pewność i jasny obraz tego co chemy kupić.

 

Szczególnie uważaj na pojazdy powypadkowe lub modyfikowane

Mało kto wie, że każda automatyczna skrzynia biegów jest z góry zaprogramowana pod współpracę z określonymi silnikami. Natomiast automatyczne skrzynie biegów w samochodach używanych mogą być ustawione nieprawidłowo, co należy koniecznie sprawdzić przed dokonaniem zakupu. Pamiętajmy, że źle ustawione oprogramowanie może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania lub całkowitego uszkodzenia automatu. Dobrym przykładem mogą tu być pojazdy naprawiane po wypadkach lub po tuningu. Dochodzi wówczas do wymiany silnika lub jego podzespołów nie bacząc na ich kompatybilność z automatem. Należy więc zawsze zwracać szczególną uwagę na to czy, i w jakim zakresie auto było naprawiane. Oczywiście nie musimy z góry skreślać możliwości zakupu takiego pojazdu. Często wystarczy dobrze zrobiona komputerowa adaptacja automatycznej skrzyni biegów, aby na nowo i skutecznie zaprogramować to urządzenie do pracy.

 

Podsumowując, przy zakupie używanego pojazdu z automatyczną skrzynią biegów:

  • wybierz się na dłuższą jazdę próbną, najlepiej od 60 do 100 km,
  • staraj się ograniczyć zaufanie, względem sprzedającego do minimum,
  • poproś znajomego lub mechanika o pomoc w ocenie stanu pojazdu,
  • postaraj się nie kupować pojazdów po wypadkowych, lub modyfikowanych,
  • skorzystaj z przeglądu tylko w rzetelnym serwisie.

Mamy nadzieję, że tych kilka podstawowych rad pozwoli Państwu na zakup jak najlepszego, używanego pojazdu z automatyczną skrzynią biegów, pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyniesie wiele radości podczas jazdy.

X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.