Automatyczne skrzynie biegów Geartronic w Volvo

Skrzynie biegów Geartronic w Volvo Skrzynie automatyczne Geartronic w Volvo (źródło Pexels).

Geartronic błędnie kojarzone jest tylko z Volvo!

Na początku warto zauważyć, że Geartronic to nie skrzynia produkcji Volvo, a jedynie oznaczenie rynkowe, pod którym kryją się urządzenia japońskiej firmy AISIN. Ponadto firma ta wyposaża w swoje skrzynie także pojazdy innych producentów. Należą do nich m.in.:

  • Opel (model: Astra H, Insignia, Zafira B, Vectra C, Signum),
  • Renault (model: Espace, Avantime, Vel Satis),
  • Citroen (model: C4, C5, C6),
  • Peugeot (model: 407, 607, 508, 3008)
  • Fiat (model Croma),
  • Alfa Romeo (model: 159, Brera).

Firma AISIN jest znanym dostawcą części samochodowych i produkuje dla ogólnoświatowych koncernów samochodowych. Czy zatem automatyczne skrzynie biegów firmy AISIN cieszą się trwałością i dobrą opinią? No cóż, okazuje się, że nie zupełnie.

 

Skrzynie automatyczne w samochodach od Volvo. Volvo ze skrzynią Geartronic (źródło Pexels).

 

Geartronic w Volvo, czyli skrzynia AISIN TF-80 SC (6-cio biegowa), AISIN 55/50 lub 55/51 (5-cio biegowa)

Skrzynie biegów Geartronic montowane są m.in. w modelach:

  • Volvo C30, Volvo C70,
  • Volvo S40, Volvo S80,
  • Volvo V40, Volovo V50, Volvo V60, Volvo V70,
  • oraz popularnych SUV-ach: Volvo XC60, Volvo XC70 i Volvo XC90.

Równie ważna jest informacja, że firma Volvo w większości oferuje skrzynie Geartronic dopiero w pojazdach z silnikiem powyżej 2 litrów i są to przekładnie 5-cio lub 6-cio biegowe. W samochodach od Volvo montowane są głównie przekładnie AISIN.

 

Volvo z przekładnią AISIN TF-80 SC Volvo z przekładnią AISIN TF-80 SC (źródło Pexels).

 

Co najczęściej psuje się w skrzyniach Geartronic?

Według źródeł internetowych i doświadczenia pracowników warsztatu Funcar z Warszawy, w skrzyniach Geartronic najczęściej awarii ulega sterownik hydrauliczny oraz jego elektrozawory. Może powodować to odczuwalne skoki przy zmianie biegów oraz doprowadzić do większej awarii. Awarii może także ulec konwerter (sprzęgło hydrokinetyczne) co objawia się problemem przy rozpoczynaniu jazdy lub zmiany przełożeń z 2 na 3.

 

Jaki jest koszt naprawy skrzyń Geartronic?

W przypadku skrzyń Geartronic naprawa nie zawsze jest prosta i zależy od tego, z jaką dokładnie przekładnią mamy do czynienia.

W przypadku uszkodzenia sterownika, w skrzyniach Geartronic o 5-ciu czy 6-ciu przełożeniach, musi on być wymieniony na model dedykowany dla danego pojazdu. Zwiększa to czas i koszt naprawy.

 

Nie da się oszacować dokładnej ceny naprawy skrzyni Geartronic. Przyjmuje się, że jest to koszt w granicy 5000 – 6000 zł.

 

Volvo z przekładnią Geartronic Volvo z przekładnią Geartronic (źródło Pexels).

 

Czy pojazdów ze skrzynią automatyczną Geartronic należy unikać?

Przekładnie biegów Geartronic nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Ponadto często można je znaleźć w różnych zestawieniach najbardziej awaryjnych skrzyń biegów. Czy oznacza to, że nie powinniśmy kupować upragnionego Volvo XC90 z tego powodu? Nie zupełnie!

Jeżeli jest to pojazd z salonu, który nie był wcześniej używany z pewnością żywotność jego podzespołów będzie dłuższa. Przy eksploatacji zgodnie z zaleceniami producenta (przeglądy, wymiana oleju) na pewno będzie sprawny przez długi czas.

Pojazdy używane z automatyczną skrzynią biegów Geartronic warto dokładnie sprawdzić przed zakupem. Taką usługę oferuje Ci na przykład firma Funcar. Jeżeli nie jesteś pewny stanu skrzyni automatycznej w samochodzie, który chcesz kupić, przyjedź do nas. Sprawdzimy dla Ciebie tę przekładnię i udzielimy dokładnej ekspertyzy.

 

Zakupu Volvo z wadliwą skrzynią Geartronic nie trzeba się obawiać!

 

Skrzynia Geartronic w Volvo Skrzynia Geartronic w Volvo (źródło Pexels).

Jeżeli cenisz sobie samochody od Volvo, pamiętaj że kupno tego pojazdu wcale nie musi być złym pomysłem. Często wystarczy dokładny przegląd i naprawa drobnych usterek, aby poprawić jakość pracy tego typu przekładni automatycznych. Samochody od Volvo to naprawdę solidne i bezpieczne konstrukcje, w które warto zainwestować.

 


X Strona www wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można przeczytać tutaj.